Charakterystyka podstawowych odmian dywaników, które można używać w samochodach osobowych.

Wielu kierowców ma dylemat, czy kupić do swojego samochodu dywaniki z weluru czy gumy. Oba te rodzaje posiadają swoje zalety i wady, i przed ostatecznym wyborem warto zapoznać się z nimi, żeby później nie żałować decyzji.

samochód-obrazek

Autor: iStock
Źródło: iStock

W dużej mierze wybór dywaników uzależniony będzie od okresu roku. W lecie na pewno praktyczniejsze i przede wszystkim ładniejsze będą dywaniki zrobione z weluru, które można w wielu przypadkach dostosować kolorystycznie do tapicerki samochodu. Z kolei w zimie znacznie lepiej będą się sprawdzać dywaniki (www.aristar.pl) gumowe volvo (dywaniki gumowe volvo). Przez to, że nie przepuszczają one wody, to bardzo dobrze będą chronić podłogę auta przed przemoknięcie, które w środku zimy jest trudne do usunięcia. Są kierowcy, którzy zmieniają dywaniki tak jak się zmienia opony, czyli na okres wiosny i lata zakładają welurowe, za to w zimie na podłodze ich auta znajdują się dywaniki gumowe mazda – dywaniki z gumy mazda. Takie rozwiązanie będzie z różnego powodu niezwykle praktyczne, jednak ma jedną zasadniczą wadę, to znaczy będzie wymagać zakupu dwóch zestawów i konieczności przechowywania gdzieś nie używanego.

Jeśli już się ktoś zdecyduje na dany rodzaj dywaników, to kolejną kwestią pozostaje ich właściwe dopasowanie dopasowanie do swojego auta. Tu są dwie możliwości.

Jeśli zaintrygował Cię ten artykuł, sprawdź przykłady umieszczone pod tym linkiem. Na pewno odnajdziesz tu coś ciekawego dla siebie.

Albo będzie można kupić oryginalne dywaniki, dedykowane do konkretnej marki (dywaniki gumowe do samochodów citroen), lub też uniwersalne. Jeżeli chodzi o to pierwsze rozwiązanie, to jego dużym plusem jest to, że dywaniki są idealnie dostosowane do danego wnętrza i nic nie trzeba docinać albo dopasowywać.

Trzeba się jednak będzie liczyć z tym, że tego typu dopasowane dywaniki gumowe citroen mogą kosztować nieco więcej, niż uniwersalne wzory. Jeżeli chodzi o nie, to najczęściej są sprzedawane w kilku typowych rozmiarach, przez co można będzie dopasować je do własnego auta. Czasami potrzebna będzie nieduża korekta rozmiaru, niektóre modele dywaników mają na przykład możliwość docięcia według wskazanych linii. Lepsze firmy produkujące dywaniki informują szczegółowo, do jakich marek i modeli pojazdów pasuje dany produkt, przez co łatwiej jest kupować.