Czemu dobrze jest uprawiać sztuki walki? Co mamy dzięki karate? Jakie cechy charakteru możemy dzięki niemu zyskać?

Karate to rodzaj walki, wywodząca się z Japonii, stworzone na Okinawie. Dziś ten sport sięga na większość świata, zostało wynalezionych od razu dość sporo rodzajów karate. Chociaż w Japonii to tradycja, w innych krajach rozprzestrzeniła się później. Pod koniec lat pięćdziesiątych podniosło się ogólne zainteresowanie wyżej wspomnianą sztuką walki, więc wiele państw próbowało sprowadzać instruktorów z Japonii. Jako że ciężko było o rdzennego mistrza karate, w wielu rejonach na świecie propagowano swoje rodzaje tego sportu.

judo

Autor: Artur Malinowski
Źródło: http://www.flickr.com
Karate standardowe, jako forma samoobrony, było doskonalone się w Japonii przez długi czas. Najważniejsza rzecz, na której się opiera polega na okinawskiej zasadzie, która zwie się to de. Wywodzi się ona z określenia chonfa, czyli chińskiej sztuki walki, która jest samoobroną bez używania broni.
Filozoficzną podwaliną tradycyjnego karate jest japońskie budo – jest ono wspólne dla wielu japońskich sztuk walki. Pierwotne karate zostało zapoczątkowane przez zmieszanie okinawskich form oraz japońskiej filozofii budo. Najważniejszym zagadnieniem w strukturze teoretycznej karate standardowego jest todome waza, oznacza to uderzenie kończące, dzięki temu każda zastosowana technika może całkiem unieruchomić druga osobę. Taka zaawansowana sprawność techniczna uczyniła z karate tradycyjnego wielką sztukę.

Ten rodzaj sportu oferuje najbardziej jakościowe benefity fizyczne, gdyż powoduje intensywne używanie całego organizmu. Karate tradycyjne to nie tylko cel do rozwoju naszej fizycznej strony, wpływa także korzystnie na stan umysły oraz

karate

Autor: Chris vT
Źródło: http://www.flickr.com

stronę emocjonalną. To daje całkowitą równowagę.

Ważny cel treningu to dojście do dużej biegłości w sztuce walki, lecz również pełny rozkwit naszego charakteru. Dzisiaj dużo ludzi kultywuje tę cudowną tradycję ćwicząc karate. W naszym kraju jest dużo zawodowych szkółek, które nauczają tej techniki walki, jak karate Warszawa. Wiedzmy jednak, iż karate to nie jakaś tam sztuka walki, lecz co najbardziej istotne filozofia życia, dzięki której zyskujemy te dobre cechy wewnętrzne – mocny charakter i poszanowanie drugiej osoby.