Czym jest i jak działa klimatyzacja? Jakie są najbardziej poważne problemy z jej działaniem? Co dobrze wiedzieć?

Jednym z najistotniejszych wynalazków ludzkości stała się lodówka sprężarkowa. Umożliwiła ona na bezproblemowe przechowywanie żywności a także leków i to przez długi czas. Później ktoś mądry jednak wpadł na pomysł, ażeby takie coś zainstalować w samochodzie, aby pasażerom korzystniej się podróżowało jak jest upalnie. Od tamtej chwili ciężko sobie wyobrazić jeżdżenie samochodem bez klimatyzacji.

Tak właśnie powstała klimatyzacja, która obecnie uważana jest za jeden z najbardziej istotnych elementów, który troszczy się o nasze bezpieczeństwo. Właśnie tak, chodzi o bezpieczeństwo, ponieważ nikogo na pewno nie musimy przekonywać, jak trudno zachować koncentrację w temperaturze ponad pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Dodatkowo, klimatyzacja (niezawodny kompresor) osusza powietrze, a to zapobiega parowaniu szyb w samochodzie. Jak tak naprawdę funkcjonuje klimatyzacja http://www.cik-wisniewski.pl/ – . Identycznie jak lodówka. Wygląda to tak, że w komorze silnika jest sprężarka, dzięki niej gaz zamienia się w ciecz.

nowy rodzaj wentylatorów SPAL

Autor: http://www.inter-instal.com/
Źródło: http://www.inter-instal.com/

Dostaje się ona do chłodnicy, a z tamtego miejsca przedostaje się do parownika. Tu ulega rozprężeniu więc ze stanu ciekłego zmienia się w gazowy. Towarzyszy temu naturalnie spadek temperatury. Występuje niestety kilka kłopotów z eksploatacją klimatyzacji. Jedne z nich to kłopoty mechaniczne, innego zdrowotne. Co rzeczywiście jest w stanie się popsuć w układzie klimatyzacji? Najczęściej pojawia się brak szczelności układu klimatyzacji, a jest to spowodowane korozją chłodnicy, parownika a nawet samej sprężarki.

Może też to wynikać z uszkodzeń mechanicznych. Nieszczelność będzie prowadzić do opróżnienia układu ze środka roboczego, zaś również ze środka smarnego. Układ jest właściwie zabezpieczony przed pracą na sucho, lecz na początku spadku ciśnienia może dojść do uszkodzenia sprężarki.

W takich okolicznościach w perspektywie mamy niestety poważne wydatki. By sprawdzić, w jakim miejscu układ nie jest szczelny trzeba napełnić go czynnikiem plus barwnik UV. Jest on rozpuszczony w oleju do smarowania sprężarki, barwnik zaś widoczny jest w miejscach wycieku i widać go bardzo dobrze w świetle UV. Stąd więc, by nasza klimatyzacja miała się najlepiej powinniśmy wybierać jak najlepsze produkty, przykładem niech będą wentylatory Spal (dowiedz się więcej: ). Rewelacyjne i sprawdzone już w wielu sytuacjach.