Dlaczego warto wybrać się w Bory Tucholskie?

Tajemnica zdumiewającej w skali kraju czystości, jaką charakteryzują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Teren tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego wspaniałe miejsce na urlop 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikalne gatunki roślin i porostów miały pomyślne warunki do rozwoju.

Bory Tucholskie

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najbardziej czystych wód w kraju. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o przejrzystych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wkoło jeziora jest bardzo różnorodna. Mieszkają tutaj iędzy innymi z rzadka spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Osobliwością Borów Tucholskich jest specyficzna lobelia jeziorna, rosnąca w najczystszych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Ma ona osobliwe wymogi siedliskowe i występuje wyłącznie w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, zwanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które także ukazują się jedynie w nadzwyczaj czystym środowisku. Wielu na pewno zaskoczy fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z czasów ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje wiele unikatowych zwierząt. Wśród nich trzeba wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieskuteczne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach 70 XX w.

Ważnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, ślicznie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka w szeregu przypadków wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest nadzwyczaj słynny szlakiem kajakowym pośród entuzjastów tego sportu w całym kraju. Podczas przemierzania szlaku powinno się odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach tysiąc osiemset czterdzieści pięć – tysiąc osiemset pięćdziesiąt.

Trochę zagadkowym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest dziesięć kamiennych kręgów oraz 30 kurhanów zlokalizowanych niedaleko wsi Odry.

Masz spory problem z wyszukaniem efektywnego rozwiązania Twego dylematu? Z pewnością skutecznie może pomóc Ci ta strona www (http://obozysobecki.pl/oferty/lato/).

Historia głosi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do dzisiaj kwestią jest jednak rzekome magiczne oddziaływanie tego miejsca i wciąż jest ono przedmiotem badań radiestetów.

Aby dokładnie poznać wszystkie atuty Borów Tucholskich, warto wybrać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko niesamowita, unikalna przyroda, ale również szereg niedużych i fantastycznych miejscowości, kryjących fascynującą historię i mnóstwo interesujących miejsc. Pośród nich wyróżnia się na pewno Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości zachwycającego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej ocalonych elementów zespołu znajduje się czterdziestosześcio -metrowa wieża, którą udostępniono do zwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Istotnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej.

Jeżeli istotnie pragniesz dokładniej poznać takie zagadnienie, kliknij ponadto tutaj i zdobądź cenne info. Ono na pewno będzie dla Ciebie użyteczne.

Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, gdyż odbywa się tu wtenczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy hobbyści kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie mieści się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, robione przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz okazy stosowane do obrzędów. Interesującym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

***Pełną ofertę na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można znaleźć w serwisie albo klikając na poniższe linki:- Bory Tucholskie domki całoroczne- pensjonaty Bieszczady- wczasy Bory Tucholskie