Dobre warunki dla seniora, czyli odpowiednie mieszkanie dla osoby starszej. Jak powinien wyglądać, aby nadawał się dla człowieka w sędziwym wieku?

Wielu z nas tworząc własny dom projektuje go w taki sposób, by móc w nim radować się komfortem i pełną użytecznością. Myśląc o podeszłym wieku, korzystnie w porę tak zaaranżować dom, by poruszanie się po nim nie było kłopotem w przyszłości. Parterowe domy cieszą się w tym względzie szczególnym uznaniem.

dom jednorodzinny

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
Na te rozwiązania stawiają zarówno ci, którzy wybiegają w przyszłość, jak i ci, jacy w swoim lokum mają zamiar mieszkać ze swymi rodzicami. Czemu to parterowe domy cieszą się największym powodzeniem w oczach tych, którzy szukają wygodnego rozwiązania dla osoby starszej? Plusem takich domów jest tak naprawdę swobodny dostęp do każdego z pomieszczeń. Brak schodów to ogromne udogodnienie, które osobom starszym pomaga bez trudności radzić sobie z utrzymaniem domu w czystości i z poruszaniem się pomiędzy różnymi pokojami. W okresie projektowania domu, jaki powinien służyć osobie starszej, należy także uwzględnić tego typu kwestie, jak brak progów czy pozbawione schodów wyjście na balkon czy do ogrodu.

To sprawia, że nawet osoba posiadająca dość konkretne trudności z poruszaniem się lub musi jeździć na wózku, nie będzie skazana na obecność w zamkniętym domu. Domy parterowe możemy też zaprojektować taką metodą, aby otwory drzwiowe gwarantowały swobodę przemieszczania się nawet osobom które korzystają z wózków lub chodzików – więcej projekty domów (rekomendują nas) parterowych z garażem. Takie proste kwestie mogą się dla seniorów okazać wielkim ułatwieniem i sprawić, że parterowe domy mogą być dla seniorów wygodnymi i przyjaznymi gniazdkami. Najlepsze projekty domów parterowych zawierają faktycznie te wszystkie konieczne warunki, jakie zapewniają spokojną starość. Coraz większa ilość firm budowlanych projektuje tego rodzaju domu (nowoczesne domy pasywne) – polecana strona .

Własny dom

Autor: PLANNJA
Źródło: PLANNJA
Ma to bardzo określone uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ społeczeństwa się starzeją i niezbędne jest już obecnie o tym myśleć. Czyli planować miasta, domy i pozostałe istotne miejsca tym sposobem, aby starsze osoby mogły z nich bezstresowo korzystać. Powinniśmy poznać pewne warunki i wymagania, żeby zaprojektować miejsca w zgodzie ze wszystkimi takiego typu normami. Miejmy na uwadze bowiem, iż każdy z nas będzie w tym wieku, więc takie plany są z korzyścią dla wszystkich.