Doskonałe wyposażenie do gabinetu stomatologicznego

Spora grupa dentystów po osiągnięciu odpowiedniego doświadczenia decyduje się na otwarcie własnego gabinetu dentystycznego i zaczęcie pracy na własny rachunek. Lecz należy zabrać się za to z głową, gdyż jest mnóstwo rzeczy, o jakich trzeba pomyśleć, a i koszty takich prac do małych nie należą.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com
Przede wszystkim należy rozpocząć od wynajęcia jakiegoś pomieszczenia na gabinet. Lokalizacja jest oczywiście istotna, w okolicy powinien znajdować się parking dla klientów, a sam lokal powinien znajdować się w miejscu, do którego łatwo dojechać. Przyjmuje się, że na potrzeby jednej osoby zupełnie powinna wystarczyć powierzchnia piętnastu metrów kwadratowych.

Powinna się tam zmieścić niewielka poczekalnia, toalety i wreszcie gabinet. Umeblowanie powinno być z materiałów łatwo zmywalnych, już przy projektowaniu koniecznie trzeba zadbać o to, żeby meble i wyposażenie było zgodne z przepisami bhp. Warto pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i zaplanować wszystko pod ich kątem, a dodatkowo przypilnować bezpieczeństwa w środku gabinetu, stosując na przykład bardziej odporne na plamy antypoślizgowe podłoża.

A co z odpowiednim sprzętem? Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli stomatologowi to sterylizacja i autoklaw – dobrej klasy.

Po urządzeniu lokalu przyjdzie czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu cenowa rozpiętość jest bardzo duża, ale bez sumy pięćdziesięciu tysięcy złotych przeważnie trudno myśleć o porządnym wyposażeniu. Lecz nie opłaca się tu robić zbyt wielkich oszczędności. Przecież gabinet urządza się pod kątem użytkowania przez kolejne kilka lat, i zakup urządzeń umożliwiających ewentualną rozbudowę spowoduje, że w przyszłości można będzie uciec od jego niepotrzebnej wymiany.

Podstawowym elementem każdego gabinetu jest fotel stomatologiczny, na którym przyjmuje się pacjentów. Fotel będzie najczęściej zintegrowany z panelem dentysty, na jakim zamontowane są wszystkie wymagane urządzenia i przyrządy, takie jak ssak, piaskarka, kamera albo turbina stomatologiczna. Ważnym elementem gabinetowego wyposażenia powinien także być autoklaw, w jakim sterylizuje się stosowane przez lekarza narzędzia. Oczywiście warto również zakupić sporo potrzebnego wyposażenia, takiego jak turbiny, bakteriobójcze lampy albo lupy medyczne.