Jak często należy wymieniać filtr paliwa w samochodzie? Czy jesteśmy w stanie to zrobić samemu?

Niektórzy z użytkowników samochodów nieustannie poszukują różnego typu oszczędności w czasie eksploatacji. Są jednak tego typu elementy, na jakich nie powinniśmy oszczędzać. Jednym z nich jest np. bardzo ważny dla solidności układu wtryskowego filtru paliwa. Jak pod maską auta pracuje nowoczesny silnik wysokoprężny z dobrą listwą wtryskową albo motor bezpośredni jaki ma wtrysk bezpośredni, to odłożenie w czasie wymianę filtra paliwa jest w stanie zakończyć się kłopotem z wtryskiwaczem i zapowietrzeniem układu paliwowego.

filtr

Autor: iowfilter.com
Źródło: iowfilter.com

Wiąże się to z poważnymi kosztami naprawy.

Czy masz ochotę zbadać wątek opisany w naszym artykule? Jeśli jesteś za, to czytaj pod adresem (https://www.lontex.pl/bhp/rekawice-ochronne) następne interesujące wiadomości.

Jak więc często powinniśmy dokonywać wymiany tej części eksploatacyjnej? Jak jest wiadome najważniejszym wyznacznikiem częstotliwości dokonywania takiego zabiegu są wskazania producenta, odnaleźć je można w instrukcji obsługi pojazdu. Bardzo często zaleca się wymianę filtra paliwa po przejechaniu od 30 tysięcy do nawet 120 tysięcy kilometrów (zależy to od pojazdu). Jak jednak dystans, jaki pokonujemy przez cały rok, wynosi około 10 tysięcy kilometrów, to rzeczywiście korzystnie wymienić filtr paliwa cyklicznie w każdym roku. Powinniśmy także pamiętać, iż w przypadku silników diesla tego rodzaju wymiany należy dokonywać przed każda zimą, ponieważ to okres, kiedy w filtrze paliwa odkłada się największą ilość wody, ciężkich cząstek oleju, ale jednocześnie parafiny. Następna zima z tym zanieczyszczonym filtrem może zakończyć się niezbędnością kosztownej naprawy osprzętu silnika. Tak więc już wiemy, że nie można oszczędzać na zamianie takiego elementu i odkładać takiej czynności w czasie. Najkorzystniej takie filtry natomiast kupować w specjalistycznych punktach handlowych, tam również kupimy filtry hydrauliczne (polecamy stronę).

wymiana fitra

Autor: M.J.Ambriola
Źródło: http://www.flickr.com

A czy jesteśmy w stanie wykonywać tego typu zabieg samemu. Jak najbardziej, lecz jedynie wtedy, jak filtr paliwa znajduje się w widocznym i dobrze dostępnym miejscu. W nowszych autach jest to bardzo często metalowa puszka, do jakiej dochodzą przewody paliwowe. Czasami wymieniamy je w całości, zaś w niektórych samochodach wyłącznie jej wkład. Filtry paliwa, na przykład takie: dobre filtry paliwa; bardzo często znajdują się w okolicy kielichów kolumn lub ściany grodziowej komory silnika, jednak w niektórych pojazdach starszego typu może on być pod spodem auta w rejonie zbiornika paliwa albo wzdłuż przewodów paliwowych.