Jak wygląda automatyczna segregacja śmieci?

Ochrona środowiska od pewnego czasu jest jednym z najważniejszych dziedzin naszego życia społecznego. W telewizji, rozgłośniach radiowych i prasie niemałą część programu zajmują audycje o takiej tematyce w bardzo różnych odsłonach. Kobiety z odbiornika radzą nam, w jaki sposób ekologicznie czyścić cztery kąty. Nawet telefony komórkowe niektórych producentów zachwalane są jako eko, bowiem do wykonania ich wykorzystane były tworzywa do których produkcji były zagospodarowane odpady. W supermarketach konsumenci wywierają nacisk na ekspedientów, aby pakowali produkty w degradowane reklamówki.

odpady

Autor: Jerry Nihen
Źródło: http://www.flickr.com
Podobną dbałość można zauważyć jeśli chodzi o gospodarzenie odpadami w gminie. Od zawsze zastanawiałem się, co robi się z odpadami jakie wrzucam do eleganckiego kubła na śmieci. Niewątpliwie ma miejsce utylizacja odpadów. Nadzwyczaj interesującym jest, jak przebiega taki proces w dobie ekologii. Okazuje się, iż nie jest to wcale taka prosta sprawa. Najpierw do zakładu utylizacji odpadów przyjeżdża samochód z odpadami, potem zostaje on zważony po czym ciężar jest przekazywany do samoczynnej sortowni, w której przy pomocy systemu bębnów i sit odpady (zobacz odpady wrocław) są wstępnie rozdzielone wedle wielkości.

Odpady biologiczne popychane są wprost do kompostowni, gdzie poddawane one są intensywnemu procesowi dotlenienia oraz fermentacji, przerabiane są w nawóz, a następnie wyprzedawane. Inne odpady (zobacz i porównaj) są przekazywane do dalszego samoczynnego procesu segregowania, w wyniku którego oddziela się od odpadów butelki plastikowe i w sposób automatyczny segreguje według kolorów. Na kolejnym etapie utylizacja odpadów wygląda tak, iż z masy która pozostała na taśmie oddzielane jest szkło a także każdego typu ostre elementy a także metal, papier itp. odpady, także metal kolorowy. W następnej kolejności Resztki odpadów prasuje się w belki z pomocą ciężkiej prasy (więcej o recyklingu odpadów).

W obrębie takich współczesnych zakładów nierzadko znajdują się stare wysypiska śmieci, które to dziś mają „drugie życie”. Wcześniej należycie zabezpieczane, gazy gnilne odprowadzane przewodami wykorzystywane są w celach grzewczych. Taki system utylizacji odpadów spełnia restrykcyjne standardy ekologiczne. W powyższym tekście został omówiony jeden z nowocześniejszych zakładów utylizacji odpadów. Jest ich w Polsce coraz więcej.