Jak wyselekcjonować wyśmienite buty trekkingowe?

Odpowiednie obuwie trekkingowe to podstawowy sprzęt wszelkiego rodzaju turysty górskiego. Nie jest je bezproblemowo znaleźć, w szczególności kiedy to weźmiemy pod uwagę zasobność stylów, rozmaite wielkości, materiały i rodzaje podeszwy. Muszą być zdatne do użytku zarówno w okresie letnim jak i w zimie. Ważkie znaczenie ma komfort używania. Jak więc wyłowić te odpowiednie?

Sudety, góry

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Decydując się na nabycie tego typu butów przede wszystkim należy określić, w jakich masach górskich będziemy z nich korzystać. Czy będą to przede wszystkim niskie góry typu Beskidy, bądź wysokie jak Tatry lub Alpy, czy będziemy wykorzystywać je przeważnie latem, czy też poszukujemy butów wszechstronnych, na wszelką pogodę i porę roku – sprawdź ofertę. Wybierając się w niższe góry, z dominacją piaszczystego podłoża wystarczą niskie buty górskie, które nie zakrywają kostki. Posiadają one akuratną podeszwę, nieprzemakalność, są użyteczne, ale nie chronią kostki. Są lekkie i przewiewne. Na trudniejsze szlaki z przewagą skalnego podłoża wyselekcjonujmy ich wysokie odpowiedniki , jakie osłaniają kostkę.

Intryguje Cię, jakie są moje źródła (https://primaveraspa.pl/primapark/zajecia-sportowe/)? Więc muszę zachęcić Cię, abyś zajrzał na moją nową stronę. Tam dowiesz się wszystkiego.

Takie buty mają przeważnie „spartańskie” podeszwy, przez jakie z trudem wyczuć podłoże, kamienie itp. Na wypady ekstremalne, np. w Alpy czy też wspinaczki po lodowcu, dobierzmy buty górskie posiadające wzmocnienia, gruby gumowy otok, do którego wolno przypiąć raki mechaniczne. Należy jednak pamiętać, iż są zbyt pancerne do wycieczek w Beskidy czy Tatry. Nie nadają się do tego za bardzo. Istotnym aspektem wyboru obuwia trekkingowego jest ich wodoodporność i przewiewność. Wiemy przecież, iż aura jest zmienna i w żadnym razie nie wiemy czego zdołamy się spodziewać na drodze. W tej kwestii mamy w rzeczy samej szeroki asortyment, od przeciętnych membran po specjalistyczne. Buty, które nie posiadają membrany, wielokrotnie oddychają lepiej, ale przemakają. Można je zaimpregnować dodatkowym preparatem. Fundamentalnymi artykułami, z których są wykonywane buty górskie są: skóra licowa, nubuk albo zamsz. Powinno się zwrócić uwagę, by na cholewce znajdowało się jak najmniej przeszyć. Najodpowiedniejsze, w najwyższym stopniu wodoodporne i oddychające są buty w pełni sporządzone ze skóry licowej. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do niekiedy kilku tysięcy złotych, wszystko zależy od typu stworzenia i stopnia bezpieczeństwa obuwia.

człowiek ubrany w polar w górach

Autor: Jeremy Bronson
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że stosowne buty trekkingowe mają za zadanie oszczędzać nasze palce w czasie schodzenia, a także na wypadek najścia o kamień. W tym celu użytkowane są wzmocnienia w przedniej części buta, częstokroć w postaci gumowej otoczki, nie tylko z przodu, ale i dookoła cholewki. Na rynku jest niezliczony wybór tego typu obuwia, zatem na pewno każdy człowiek odnajdzie coś dla siebie, czy to młody wędrownik, czy też profesjonalny.