Naczepy typu „firanka” – naświetlenie konstrukcji oraz zastosowanie

Naczepy firanowe, nazwane też kurtynowymi, zaliczane są do rodzaju naczep plandekowych. Miano tego typu naczep wzięła się od sposobu rozwijania przestrzeni ładunkowej. Polega ona na przesunięciu plandeki która utwierdzona jest na specjalnej prowadnicy. Toteż czynność jest analogiczna do rozchylania firanki, stąd też wzięła się nazwa naczep.

Samochód ciężarowy

Autor: Blondin Rikard
Źródło: http://www.flickr.com
Naczepy typu „firanka” nie różnią się wiele od klasycznych plandek czy platform. Do ich fabrykacji wykorzystuje się przeważnie te same podzespoły. Te same są podłogi, pozwalające na wjazd obarczonego ciężarem wózka widłowego oraz burty czołowe, wyekwipowane w miejsca mocowania ładunku i wytrzymujące obciążenie z grubsza 10-11 ton. Różnice rozpoczynają się ponad podłogą ładowni.

Jeśli potrzebne Ci kolejne źródło natchnienia, zajrzyj koniecznie pod ten odsyłacz. Znajdziesz tam teksty zachowane przy wykorzystaniu podobnej retoryki.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i praktyczność, to brak klasycznych burt wymaga używania bardziej wymyślnego systemu mocowania ładunku – więcej.

Stosuje się też m.in. przyspawany wzdłuż burt 2-3 cm wielkości rant. Jego obowiązkiem jest zapobieganie bocznym ruchom palet w czasie pokonywania skrętów przez samochody ciężarowe – , do jakich naczepy są przymocowywane. Niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa transportu ma sama plandeka. Jest wytrzymała, nieprzemakalna, niezrażona na pęknięcia. Jej przymocowanie górne i spoiste pasy naciągowe z dołu w powiązaniu ze znaczą grubością materiału, zapewniają, iż nawet w przypadku intensywnego przechylenia się ekwipunku, nie wyleci on na drogę. To, co czyni z firanki naczepę prędkiego załadunku to też rozsuwane kłonice, zezwalające na nieograniczony boczny załadunek wózkiem widłowym tudzież podnoszone dachy.

W naszym kraju rynek naczep począł rozwijać się na dobrą kwestię nie prędzej niż kilka lat temu.

Zaciekawił Cię naszartykuł? Napisaliśmy wyjątkowo dla ciebie ważne porady, dlatego zobacz ten link (http://www.mastereducator.pl/gliwice/) w tym temacie!

Kluczowym czynnikiem jego przemian były przepisy jak również aspekty logistyczne, takie jak trwanie załadunku, komfort eksploatacji przy jednoczesnym zachowaniu stanu bezpieczeństwa, niższa masa jak również większa ładowność pojazdów. Firanki, obok wywrotek to najchętniej nabywane produkty. Różnorodność zastosowań powoduje, iż przewoźnicy entuzjastycznie nabywają tabor zdatny zrealizować bogate zadania transportowe.