Niektóre dokumenty należy zniszczyć

Dziś w większości firm niszczarki są w standardowym wyposażeniu. Niszczenie dokumentów to sprawa, która jest bardzo istotna. Jeszcze całkiem niedawno dokumenty wystarczyło podrzeć i wyrzucić do kosza. Teraz w związku z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych i w związku z tym, że firmy wolą by jakiekolwiek informacje jej dotyczące nie trafiały poza bramy przedsiębiorstw, ważne jest by móc od ręki zniszczyć niektóre dokumenty.

worki z dokumentami pociętymi przez niszczarkę dokumentów

Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z różnego rodzaju klauzulami, które nie pozwalają na przetwarzanie danych osobowych itp. dostanie się dokumentów z informacjami dotyczącymi jakiejś osoby lub firmy w niepowołane ręce mogłoby okazać się katastrofą. Dlatego tylko upoważnione osoby mogą zajmować się niszczeniem dokumentów. W dzisiejszych czasach są firmy , które profesjonalnie zajmują się niszczeniem dokumentów. Oczywiście niszczarki biurowe, niewielkich rozmiarów nadal są potrzebne, ale do dużych partii dokumentów wynajmuje się zawodowców. Dodatkowo firmy te zajmują się niszczeniem różnego rodzaju nośników danych, więc nie tylko papierowe dokumenty (zobacz http://happytree.com.pl/), ale też te zapisane na płytach czy innych nośnikach są przez nie profesjonalnie niszczone jak na Era palenia ogniska w metalowych kubłach na śmieci żeby pozbyć się na sto procent niechcianych papierów odeszła do lamusa.

Wiele razy zdarzyło się tak, że dokumenty, które zostały doszczętnie zniszczone były jednak potrzebne. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i zdarza nam się popełnić błąd. Niszczarka to genialne urządzenie, które pozwala pozbyć się w cywilizowany sposób dokumentów, które nie mogą zobaczyć niepowołane osoby. Jednak zdarza się tak, że do niszczarki trafiają pisma, które są potrzebne w całości. Choć oczywiście niszczarki, tak jak wszystkie urządzenie ma swoje plusy i minusy. Powinnismy też kilka razy się zastanowić, czy przekazywać profesjonalistom jakieś dokumenty (www.efematic.pl/) do zniszczenia, bo wtedy nie będzie już możliwości odzyskania danych. W niektórych sprawach nie ma odwrotu, więc dobrze jest pomyśleć nim podejmie się jakąś nieodwołalną decyzję.