Pragniesz mieć własny hotel? To nie takie trudne! Sprawdź jakie warunki powinien spełnić przyszły hotelarz

Wiele branż w Polsce zyskuje na znaczeniu, tak jest na przykład z hotelarstwem. Ostatnie lata nie pozostawiają wątpliwości, nastąpił skok inwestycji w tym segmencie rynku. Nastąpiły przy tym określone zmiany, coraz większe znaczenie mają hotele ekonomiczne, a trochę słabsze wyniki zaliczają hotele z wyższego segmentu, czyli hotele pięciogwiazdkowe. Hotele ekonomiczne też w najbliższych latach mogą jeszcze bardziej zyskać na znaczeniu. Niskie nakłady kosztów i szybki zwrot nakładów, to najważniejsze przyczyny tego sukcesu. Być może również zastanawiasz się nad tym, żeby otworzyć taki hotel?

hotel

Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com
Takie za bramką poznań – mojekonferencje.pl/poznan/za-bramka – chce otwierać coraz więcej osób, a to dlatego, że przepisy są mało restrykcyjne. Nie są konieczne koncesje czy pozwolenia, wymagania, które regulują tę tematykę znajdują się przede wszystkim w Ustawie o usługach turystycznych. Pierwsze co musi zrobić przedsiębiorca to złożyć wniosek o uzyskanie zaszeregowania obiektu do właściwego rodzaju i jednej z pięciu gwiazdkowych kategorii. Zaszeregowanie obiektu, a również określenie kategorii leży w gestii marszałka województwa właściwego ze względu na miejscu położenia przyszłego hotelu. Jego obowiązkiem jest również prowadzenie ewidencji wszelkich obiektów hotelowych.

Składany wniosek powinien być wypełniony z podaniem dokładnych danych przedsiębiorcy, czyli musi tam się znajdować adres siedziby, numer NIP oraz KRS, jeśli oczywiście podlega on wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Jeśli chodzi konkretnie o przyszły obiekt to w takim wniosku należy podać nazwę obiektu, musimy też podać dokładne miejsce, w którym będzie stał hotel. Wymagane jest również, żeby przedsiębiorca wskazał we wniosku typ obiektu i kategorię, jaką pragnie dostać. Jak się przydziela właściwą kategorię? Najważniejsza jest liczba miejsc noclegowych, jednostek mieszkalnych, ważna jest też ich struktura.

hotel

Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com

I na sam koniec, trzeba wiedzieć, iż zgodnie z przepisami usługi hotelarskie mogą być świadczone jedynie w obiektach spełniających dwa podstawowe warunki. Jeden z nich odnosi się do wielkości obiektu, to jakie ma wyposażenie i jakie będą w nim świadczone usługi. Zależnie jaką kategorię posiada nasz hotel, są one ustalane właśnie pod tym kątem. Drugi warunek odnosi się do wymogów, jakie powinna spełniać każda inwestycja budowlana, czyli konieczne są sprawnie działające urządzenia sanitarne, przeciwpożarowe oraz pozostałe, zdefiniowane w odrębnych przepisach.

Nie wnikając w inne, mniej istotne zagadnienia, powinniśmy przyznać, iż hotel (www.coraltravel.pl/Grecja/Kreta/hotel/DIOGENIS-BLUE-PALACE/10397/40-1762-24FF.html) w naszym kraju to nie jest marzenie ściętej głowy. Jeśli faktycznie mamy dużo pieniędzy i myślimy, jak je odpowiednio zainwestować to może właśnie ta droga będzie najbardziej korzystna. Jeśli wierzyć wielu analitykom, rynek hotelowy każdego roku ma rosnąc, i to ten ekonomiczny. Może więc warto spróbować?