Sport to zdrowie, dlatego niech będzie też bezpieczny!

Wiele osób jest miłośnikami sportu i nie ulega wątpliwości, że te szczególnie ekstremalne zagrażają naszemu życiu i zdrowi. Jeśli chodzi o sposoby zapobiegania wszelkim kontuzjom czy groźnym wypadkom, to z pewnością mamy świadomość, że zdrowy rozsądek w tej kwestii to podstawa do tego, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Nie należy robić niczego, co bezpośrednio może powodować tak poważne tragedie, jakimi są np. paraliż, bezwład czy tym podobne. To my sami odpowiadamy za siebie, stąd też uprawiając sport pamiętajmy o tym i nie decydujmy się na niebezpieczne zachowania. Co ważne, nasz przykład służy za wzór ludziom młodszym od nas, a więc w szczególności dzieciom, które powinniśmy uczyć, że o zdrowie należy się troszczyć i swoje oraz innych życie obdarzać szacunkiem. Już teraz pomyślmy o profilaktyce, a wówczas nieprzewidziane wypadki nie będą się nam przytrafiać. Sport to wspaniała sprawa, ale niech będzie też bezpieczny!

sportowcy

Autor: Gabriel Porras
Źródło: http://www.flickr.com
Niezależnie od tego, którą dyscyplinę wybierzemy, zawsze na początku naszej przygody z konkretnym sportem dokładnie musimy się zapoznać z wszystkim tym, co związane jest z bezpiecznym wykonywaniem kolejnych czynności. I tak, np. naukę jazdy na nartach warto rozpocząć pod okiem instruktora narciarskiego, a pływanie w basenie niech obserwuje ratownik. Bez tego ani rusz, jako że złe nawyki obrane na początku negatywnie wpływają na przyszłość. Warto również wiedzieć, że przed finalnym podjęciem decyzji o rozpoczęciu intensywnego uprawiania konkretnej dyscypliny, lekarz sportowy powinien nas zbadać i ocenić, czy mamy konkretne predyspozycje przydatne w wybranej dyscyplinie.

Więcej – www.rehabilitacje.org626bc___flickr_3629943983.jpg|L|W=200|ALT=rehabilitacja]

Zwykle sami niechętnie myślimy o konsekwencjach swojego zaniedbania, stąd też dosyć rzadko słyszy się w radiu czy telewizji, iż ludzie bezmyślnie uprawiający sport mogą doprowadzić się do stanu tak złego, że nawet trudno go sobie wyobrazić. Nie bądźmy obojętni na kwestie związane z bezpieczeństwem. Jak najszybciej ubezpieczmy się, aby w razie jakiegokolwiek wypadku mieć zapewnioną kompleksową pomoc medyczną. Pamiętajmy, że rehabilitacja kręgosłupa, gimnastyka i inne – to wszystko drogie usługi, z których można zrezygnować dzięki temu, że będziemy bezpiecznie uprawiać sport.

Porównaj:

https://www.rehabilitacje.org/terapia-falami-uderzeniowymi