Wymagająca i ciężka praca w zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego

Jeżeli chcemy pracować jako profesjonalni kierowcy, koniecznym warunkiem jest jak wiadomo posiadanie prawa jazdy. By móc transportować towar lub pasażerów trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia, które umożliwią nam pracowanie w tym zawodzie.

Jeżeli interesuje nas praca przykładowo kierowcy samochodu ciężarowego należy udać się na szkolenia kierowców. Niemal każda szkoła jazdy w Grójcu oferuje naukę jeżdżenia innymi pojazdami, aniżeli standardowy samochód osobowy. Aby zrobić tego typu szkolenie kat. c+e (komentarz z strony) trzeba spełniać kilka warunków, między innymi mieć już praktykę w jeździe samochodem osobowym a także skończyć odpowiednią ilość lat. Praca jako zawodowy kierowca niekiedy jest bardzo trudna. Kierowca musi przebywać w ciężarówce wiele godzin a także spać w nim. Ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa własnego i transportowanego towaru. Czasami zdarza się, że kierowcy jeżdżą we dwoje, na zmianę, są to jednak nieczęste przypadki z powodów oszczędnościowych. Trzeba być o danej godzinie w miejscu docelowym jak również na konkretną godzinę powrócić. Nie będzie to więc praca dla każdego.

samochód cieżarowy Scania

Autor: Alan Sansbury
Źródło: http://www.flickr.com

Co 5 lat każdy pracownik musi odbyć okresowe szkolenia kierowców. Kiedy nie będziemy mieć takiego szkolenia utracimy prawo jazdy – więcej bonusów. Na tego rodzaju szkoleniu powtarzane są wszystkie obowiązujące w kraju a także za granicą reguły przewozu ludzi, zwierząt lub ( gonstal – precyzyjna obróbka skrawaniem ) różnego typu towarów oraz zasady zachowania bezpieczeństwa na drodze. Ostatnimi czasy naucza się też metod ekologicznej jazdy. Wszystkie te informacje są istotne jeśli spotkają nas kontrole ITD. Inspekcja sprawdza czy odpowiednio transportujemy towar jak również czy jeździmy zgodnie z przepisami tak samo w kraju jak również za granicą. Takie regularne kontrole zapewniają utrzymanie bezpieczeństwa na drogach i prawidłowy przewóz.

Nie każdy może zostawać zawodowym kierowcą. Jest to wyjątkowo odpowiedzialna praca, tym bardziej, gdy przykładowo transportujemy autokarem pasażerów. Istotne jest, żeby przestrzegać zasad ruchu drogowego i troszczyć się o bezpieczeństwo swoje i transportowanych towarów czy też pasażerów. Gdy mamy odpowiednią wiedzę, praca będzie przyjemnością.