Źródła tworzenia się żylaków, najbardziej skuteczne sposoby na ich zapobieganie.

Jedną z najpowszechniejszych chorób naszych czasów są żylaki, stanowiące nie tylko kwestię związaną z wyglądem, ale także sprawiające wiele problemów zdrowotnych. Żylaki zaczynają być uważane powoli za chorobę cywilizacyjną.

żylaki - choroba cywilizacyjna

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Co prawda do ich powstania przyczynia się sporo czynników, lecz niestety bardzo duży wpływ ma sposób życia. Mała aktywność fizyczna, za długie stanie lub siedzenie w jednej pozycji w czasie pracy czy nieodpowiednia dieta i nadwaga to obecnie najpowszechniejsze źródła powstawania tych dolegliwości. I to wszystko będą czynniki całkowicie uzależnione od pacjenta, czasami może wystarczyć niewielka zmiana codziennych nawyków, aby znacznie zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się. Rzecz jasna powodem żylaków są też niekiedy naturalne predyspozycje do związanych z układem krwionośnym, zaburzenia wiążące się z niektórymi chorobami czy ciąża, lecz także w takich sytuacjach można skutecznie bronić się przed nimi. Dlatego też jeżeli tylko zauważy się pierwsze objawy które mogą wskazywać na możliwość wystąpienia żylaków trzeba udać się do specjalisty, który dokładnie wszystko sprawdzi i zaproponuje leczenie.

Jeżeli problemy z żyłami zaczną się pojawiać, to leczenie żylaków jest niezbędne, gdyż sprawne ich wykrycie i przeprowadzona kuracja pozwalają zahamować rozwój schorzenia. Obecnie żylaki można leczyć różnymi technikami, jakie dają dużą skuteczność, ostateczną decyzję zawsze powinieni podjąć lekarz (zobacz również: fizjoterapeuta kalisz) specjalista w oparciu o przeprowadzone badania. W przypadku wczesnych faz tej choroby najbardziej popularne są różnego rodzaju maści i kremy, zawierające szereg substancji wzmacniających żyły i poprawiających ich działanie.

chirurg podczas zabiegu

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli stan pacjenta jest bardziej zaawansowany, to niezbędne mogą być techniki inwazyjne. Jedną z nich jest skleroterapia, polegająca na wstrzyknięciu do żył specjalnego środka który powoduje ich zamykanie. Chirurgiczne techniki polegają na zawiązaniu żyły i jej późniejszym usunięciu, takie zabiegi wykonywane są w szpitalach. Bardzo skuteczna jest metoda laserowa, w niej do żyły wprowadza się światłowód, przy jego pomocy jest ona zamykana.